- Evreii au fost supărati pentru că preşedintele Kaczynski a avut
„Anti-semiţi” în coaliţia sa de guvernământ
De James Buchanan
4-12-10- Criminalul numarul unu, Franklin Delano Roosevelt a spus odată: „În politică, nimic nu se întâmplă accidental. Dacă se întâmplă, puteţi paria ca a fost planificat sa aiba loc în acest fel..” Deci ce spui atunci când o bună parte a unui guvern european este ştearsa într-un singur accident de avion?
- Zborurile comerciale aterizeaza pe vreme rea tot timpul. Mii de avioane aterizeaza peste tot în lume în condiţii de siguranţă în condiţii de vizibilitate redusă, dar acest avion cu preşedintele polonez şi mai multi înalţi oficiali polonezi se loveste de pământ. Fiţi foarte suspicioşi faţă de mass-media care încearcă să dea vina pe starea vremii sau pe pilot.
- Vă amintiţi de Secretarul de Comerţ al lui Bill Clinton, Ron Brown? El a fost investigat pentru fraudă in finanţarea campaniei. El a murit într-un accident de avion extrem de convenabil lângă aeroportul din Dubrovnik la scurt timp după ce Clinton ameninţase că nu se va duce la fund pentru acele acuzatii de fraudă singur. S-a suspectat că un fals semnal al unui far de aterizare a fost pus pe unele dealuri din apropiere, provocând prabusirea Air Force 2 pe aceste dealuri pe timp cu vizibilitate redusă. O prezentare detaliată a circumstanţelor suspecte care înconjură moartea lui Ron Brown poate fi citita aici.
- Ori de câte ori politicienii mor „accidental”, este bine sa studiezi pentru a vedea dacă politicienii decedati au facut ceva care i-ar fi putut înfuria pe evrei sau Noua Ordine Mondială, care în Europa se prezintă sub forma Uniunii Europene (UE), ale cărei principale obiective includ forţarea tuturor naţiunilor europene aflate sub controlul său să aibă o monedă unică şi permiterea afluxului nelimitat de imigranti din Lumea a Treia.
- Darile de seama despre siguranţa avionului Tupolev-154 au fost cercetate, dar aproape toate accidentele au avut loc cu avioane apartinand companiilor aeriene din Lumea a Treia sau in regiuni îndepărtate ale Siberiei. Prima pierdere a unui avion Tu-154 operat de către Polonia a fost cel in care preşedintele polonez şi o bună parte din guvernul polonez s-au aflat. Acest TU-154 este acelaşi avion care a suferit o inspecţia majoră şi modernizare în decembrie 2009.
- Un articol nota „Într-unul din acele rare momente de unitate, Banca Naţională a Poloniei şi guvernul polonez au convenit asupra necesităţii de a slăbi zlotul polonez, care în ultimele săptămâni, şi-a revenit aproape de puterea din pre-criză. Tăria monedei este vazuta acum ca o posibilă ameninţare la redresare economică. După mai multe intervenţii verbale in ultimele zile, banca centrală a intervenit cu bani reali vineri, pentru prima dată în mai mult de un deceniu. Banca a facut acest lucru ca urmare a avertismentelor sale, de joi, cand a spus că este ” tehnologic şi psihologic „pregătita să intre pe piaţa valutară pentru a preveni ” consolidarea excesivă a zlotului polonez. ” Oficiali ai Guvernului, de asemenea, au declarat la începutul săptămânii trecute că „zlotul puternic” este dăunător creşterii economice şi, după intervenţia de vineri, au declarat că au sprijinit deplin mutarea băncii centrale. In mişcarea pentru a slăbi zlotul polonez, conducerea Poloniei a plasat interesele poporului din Polonia înaintea intereselor colectivului european cunoscut sub numele de Uniunea Europeană. Apoi, a doua zi, preşedintele Poloniei moare într-un accident de avion, împreună cu numeroşi alţi lideri de top, inclusiv presedintele Bancii Nationale. „
- Excursia la Smolensk era pentru a onora memoria prizonierilor de război polonezi ucişi de comunişti în timpul celui de al doilea Război Mondial. Evreii nu acepta nici o ” concurenţă ” la Holocaustul lor. Evreii vor să pretinda că sunt victime finale ale lumii şi ca ei merita simpatia veşnică a lumii, care include invariabil o interdicţie cu privire la orice critica cu privire la evrei sau Israel. Kaczynski nu a adus in prim-plan doar o crimă în masă facuta de către comunişti; el a pus in lumina reflectoarelor o crimă în masă facuta de evreii comunişti. Evreii au jucat un rol cheie în comunism şi evreii au fost adesea comisarii care au impuscat disidenţii fara apărare şi prizonierii de război. Preşedintele Kaczynski a promis ca-i va urmări pe ucigaşii comunisti, care au ucis polonezi in timpul lungii ocupatii comuniste. Mulţi dintre acei criminali de război au fost evrei, dintre care unii încă trăiesc în Israel sau in Statele Unite.
- Curios, prim-ministrul polonez (în exil), în 1943 a fost ucis într-un suspect accident de avion dupa ce a aflat de uciderea comunista în masă de la Katyn şi a început sa nasca îngrijorari in privinta faptului că ameninţa alianţa dintre comunişti şi capitalişti. Între timp, trupele poloneze au luptat pe frontul de Vest pentru Aliaţi. Naţiunea din Polonia a fost complet vânduta de către FDR( Franklin D. Roosevelt) şi Churchill la Yalta catre o nedeterminata ocupaţie a aceloraşi comunişti, care ucisesera in masa prizonierii polonezi.
- Un articol din Jewish Telegraph spune”Evreii amestecati in [alegerea] noului lider polonez. Noul preşedinte al Poloniei a fost ales cu sprijinul suporterilor anti-semiti Dar nu toţi oficialii polonezi evrei cred ca Lech Kaczynski, care se va instala în decembrie, ar trebui să fie criticat datorita tovarasilor sai extremisti, având în vedere în special palmaresul său in problemele evreieşti. Kaczynski, fostul primar al Varşoviei, a fost ales luna trecuta pentru a-l înlocui pe preşedintele Aleksander Kwasniewski. Impiedicat să candideze din nou în Polonia datorita legii electorale, Kwasniewski este popular evreilor din interiorul şi din afara Poloniei. Viitorul preşedinte, de religie catolica şi orientat spre Partidul Dreptatii, va conduce Polonia în coaliţie cu doua partide extremiste, [ partidul]Auto-Apărării şi Liga Familiilor Poloneze, ” ai căror membri si-au exprimat frecvent sentimentele lor anti-semite”, conform Institutului Stephen Roth din cadrul Universitatii din Tel Aviv, care monitorizează atitudinile din întreaga lume faţă de evrei . „
bun si daca il scoateti pe dumnezeu din ecuatie o secunda ? .. ce mai ramane .. doar foamea de teritoriu si mici sclavi de la care UE stoarce bani (o adevarata fabrica de bani pt ei), religia a fost doar o unealta de instigare in istorie mai mult decat de speranta, studiati un pic istoria lumilor (e dificil de citit printre randuri, dar oriunde e o samanta de adevar).
ApreciazăApreciază
As fi curios să primesc o definitie pentru sectar, dacă se poate.
ApreciazăApreciază
@ Alin
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sect%C4%83
ApreciazăApreciază
Draga Mucenicule,
Inclin sa cred ca ai o problema legata de usurinta cu care pui etichete oamenilor, fara sa ii cunosti, fara sa ai nici o informatie concludenta. De asemenea, ai o problema cu ‘aciditatea’ cu care raspunzi si ii lovesti pe cei care sunt de alta parere decat a ta. Daca vrei ca numai cei care vor sa iti aduca osanale sa posteze pe forumul tau, atunci spune-o clar. Un forum ar trebui sa fie o cale de discutie, nu de atacuri.
Desi nu am cum sa iti ‘ridic osanale’ (asa cum iti doresti), trebuie sa iti raspund, pentru ca ai inteles gresit ce ti-am scris. Eu am spus – si sustin inca – ca evreii sunt poporul ales de Dumnezeu, singurul cu care El a facut un legamant. Asta nu inseamna ca evreii sunt credinciosi. Toate versetele tale vor sa imi demonstreze ca ei au cazut din credinta si ca inca il resping pe Isus. Ceea ce imi spune ca tu intelegi din a fi poporul ales totuna cu a fi credincios Domnului. Nu este acelasi lucru.
Si pentru ca tot pomenesti de cartea lui Ieremia, fara sa dai exemplu concret unde spune Dumnezeu ca noi avem dreptul sa ii uram si dispretuim pe evrei (sau orice alta persoana), uite ce spune Dumnezeu in Ieremia 31, 35-37: „Aşa vorbeşte Domnul care a făcut soarele să lumineze ziua, care a rânduit luna şi stelele să lumineze noaptea, care întărâtă marea şi face valurile ei să urle, El, al cărui nume este Domnul oştirilor: „Dacă vor înceta aceste legi dinaintea Mea, zice Domnul, şi neamul lui Israel va înceta pe vecie să mai fie un neam înaintea Mea!”Aşa vorbeşte Domnul: „Dacă cerurile sus pot fi măsurate şi dacă temeliile pământului jos pot fi cercetate, atunci voi lepăda şi Eu pe tot neamul lui Israel, pentru tot ce a făcut, zice Domnul.” E clar ca Domnul are un plan special cu poporul evreu, indiferent de ce fac ei; Dumnezeu isi tine promisiunea in veci, nu pentru ca merita ei, ci pentru ca El este Dumnezeu.
Instigarea pe care o propagi la ura contra evreilor (chiar daca faptele lor ar justifica-o) imi aminteste de Islam, care porunceste moarte infidelilor. Dar, noi suntem crestini si trebuie sa aplicam ce ne-a invatat Domnul Isus in Matei 5, 43-48: „Aţi auzit că s-a zis: „Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău.” Dar Eu vă spun: iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel?
Voi fiţi, dar, desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.”
Tu te declari o credincioasa autentica si te mandresti cu semnul crucii pe care, probabil, ti-l faci des. Totusi, Domnul nu ne-a poruncit sa ne facem cruci, ci sa ii iubim pe semenii nostri. Asta nu inseamna sa le aprobam comportamentul, dar sa le dorim binele si sa ne rugam pentru ei. Tu, care ii vezi asa de rai pe evrei, te-ai rugat vreodata pentru ei? Ai simtit compasiune pentru ratacirea in care sunt? Ai dorit sa ajunga si ei la cunoasterea adevarului despre Isus? Nu cumva versetul pe care l-ai amintit despre cei care il cinstesc pe Dumnezeu cu buzele, dar inila lor este departe de El, ti se aplica si tie?
Este laudabila dorinta ta de a-i aduce la credinta pe romani, dar felul in care ai ales sa o faci nu o sa dea roade. Dumnezeu este dragoste si de asta trebuie sa dai dovada in primul si primul rand. Adu-ti aminte ca desi Isus, care fusese respins de majoritatea invatatorilor legii si i-a mustrat pentru felul lor gresit de a se auto-indreptati in fata lui Dumnezeu si de a tine traditiile lor, totusi, cand era pe cruce nu i-a blestemat si nu i-a judecat; dimpotriva s-a rugat Tatalui ca sa ii ierte. Daca Isus nu i-a condamnat, desi avea tot dreptul sa o faca, cum avem noi tupeul sa o facem? Cine este modelul nostru? Lumea sau Isus? Cum va castiga Evanghelia suflete daca nu prin dragoste? Modul intepat in care scrii (si poate te si comporti) este poate si motivul pentru care ai asa de multi dusmani (cum singura spui).
Eu sper ca Domnul sa te cerceteze si sa te ajute sa inveti din exemplul Lui. Si incearca sa vezi daca in tine sunt prezente roadele Duhului Sfant, printre care si dragostea, bunatatea, balndetea si facerea de bine. Domnul sa fie cu tine!
ApreciazăApreciază
@ Geo
tu te incadrezi aici „Ştiu faptele tale; că nu eşti nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă eşti căldicel – nici fierbinte, nici rece – am să te vărs din gura Mea. ” Apocalipsa 3.15-16. nu cred ca am spus ca poporul evreu are vreo vina. articolele se refera la conducerea poporului evreu nu la oamenii de rand. degeaba vrei sa te dai bun samaritean caci nu esti. esti doar viclean. ti se pare un lucru crestinesc sa omori oameni, indiferent de religia lor? mie nu si sunt sigura ca nici lui Dumnezeu. ” Sa nu ucizi” este o porunca nu o rugaminte a Domnului catre noi. daca ar fi fost asa cum spui tu nu ti-as fi publicat comentariul. eu lupt impotriva unui sistem, care din pacate, este acelasi in toata lumea. nu lupt impotriva unui popor. daca nu-ti place de Basescu sau alt presedinte inseamna ca urasti poporul roman? daca arati imposturile si mizeriile unui guvern inseamana ca esti impotriva acelei tari? si ma rog de cand sionistii sunt vechii evrei? faptul ca traiesti in America ma face sa-ti acord circumstante atenuante. probabil ca esti si baptist( asta am dedus-o din faptul ca te-ai legat de semnul crucii), pentru ca toti aveti aceleasi mesaje. cat despre dusmanii mei nu te preocupa. Dumnezeu mi-a purtat si imi poarta de grija. mi-am asumat riscul si n-am de gand sa-mi ascund capul in nisip ca strutul. Insusi Domnul Iisus a spus : Fericiţi veţi fi când oamenii vă vor urî pe voi şi vă vor izgoni dintre ei, şi vă vor batjocori şi vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului. Vai vouă când toţi oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot aşa făceau proorocilor mincinoşi părinţii lor.” Luca 6.22, 26. daca nu-ti convine ce citesti nu intra pe site. Faptele noastre ne condamna sau ne izbavesc. Uite ce spunea Iisus despre ei:” Iar îngrămădindu-se mulţimile, El a început a zice: Neamul acesta este un neam viclean; cere semn dar semn nu i se va da decât semnul proorocului Iona.” 42. Dar vai vouă, fariseilor! Că daţi zeciuială din izmă şi din untariţă şi din toate legumele şi lăsaţi la o parte dreptatea şi iubirea de Dumnezeu; pe acestea se cuvenea să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi.
43. Vai vouă, fariseilor! Că iubiţi scaunele din faţă în sinagogi şi în închinăciunile din pieţe.
44. Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că sunteţi ca mormintele ce nu se văd, şi oamenii, care umblă peste ele, nu le ştiu.
45. Şi răspunzând, unul dintre învăţătorii de Lege I-a zis: Învăţătorule, acestea zicând, ne mustri şi pe noi!
46. Iar El a zis: Vai şi vouă, învăţătorilor de Lege! Că împovăraţi pe oameni cu sarcini anevoie de purtat, iar voi nu atingeţi sarcinile nici cel puţin cu un deget.
47. Vai vouă! Că zidiţi mormintele proorocilor pe care părinţii voştri i-au ucis.
48. Aşadar, mărturisiţi şi încuviinţaţi faptele părinţilor voştri, pentru că ei i-au ucis, iar voi le clădiţi mormintele.
49. De aceea şi înţelepciunea lui Dumnezeu a zis: „Voi trimite la ei prooroci şi apostoli şi dintre ei vor ucide şi vor prigoni”;
50. Ca să se ceară de la neamul acesta sângele tuturor proorocilor, care s-a vărsat de la facerea lumii,
51. De la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, care a pierit între altar şi templu. Adevărat vă spun: Se va cere de la neamul acesta.
52. Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat.
53. Iar ieşind El de acolo, cărturarii şi fariseii au început să-L urască groaznic şi să-L silească să vorbească despre multe,
54. Pândindu-L şi căutând să prindă ceva din gura Lui, ca să-I găsească vină.
Luca 11
iar eu iti spun: vai voua celor care va temeti sa va faceti semnul crucii pentru ca slujiti celui care se teme cel mai tare de ea, adica lui Satan.
ApreciazăApreciază
Sectarule, ce folos din dragostea ta, daca este in neadevar?
18. Caci cuvantul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
si nu mai scrie cu un singur „I” numele Lui Iisus!
ApreciazăApreciază
@Geo: Tu scrii rautacios:”Inclin sa cred ca ai o problema legata de usurinta cu care pui etichete oamenilor, fara sa ii cunosti”…. insa mai departe pui eticheta: „Modul intepat in care scrii (si poate TE SI COMPORTI) este poate si MOTIVUL pentru care ai asa de multi dusmani (cum singura spui)”. Acesta nu este un forum, unde ti se pune o tema si vii sa-ti dai cu parerea…acesta este un blog. Daca vrei il citesti, daca vrei – nu. Daca vrei, impartasesti ideile, daca nu… citesti alte bloguri mai pe gustul tau. De unde stii ca nu se roaga pentru toti oamenii de pe pamant? Poate ca se roaga. Eu, una, asa cred ca face. Ochii tai vad altfel situatia. De ce ai scris „avem noi TUPEUL…” ?!…. Puteai sa scrii „indrazneala”…. insa tu ai mult tupeu… asa ca poti scrie oricum. Eu nu am intalnit in randurile tale „roadele Duhului Sfant, printre care si dragostea, bunatatea, blandetea si facerea de bine”… acestea toate le „citesc” printre randurile Mucenitei mult mai mult decat la tine. Stii? Cand va veni antihristul… vom auzi din gura lui multe cuvinte din cele pe care le-am intalnit la tine…. doar suflet nu vom gasi…. Culmea rautatii am intalnit-o la tine inca din primele randuri „nu am cum sa iti ‘ridic osanale’ (asa cum iti doresti)”. Unde ai vazut aceasta dorinta a ei?! Daca vroia, ii era usor sa-ti stearga postarea, insa tu vezi ca nu a facut-o…totusi, ai scris ca ea vrea osanale…! Si unde ai vazut ura fata de poporul evreu?! De ce ti-am raspuns? Pentru ca Mucenica nu a facut-o in apararea ei…a facut-o doar in apararea credintei ortodoxe. Aici, pe acest blog, nu vreau nici o polemica… vreau doar sa ma informez in legatura cu credinta mea ortodoxa… vreau sa aflu temerile unor oameni mai credinciosi decat mine, pacatoasa, in aceste vremuri grele, vremuri de restriste.
ApreciazăApreciază
@ Maria si Veaceslav
lasati-l pe Geo. n-ati vazut ca dupa ce i-am aratat adevarata fata n-a mai postat? asta este invatatura pe care o primesc in cadrul religiei lor. ce am constatat eu la toti sectarii care au scris pe aici e ca au acelasi mesaj si ca toti sunt aparatori ai evreilor nu ai Lui Dumnezeu. dar ii inteleg pentru ca cultele lor sunt finantate de acestia. importatnt este ca noi sa ramanem uniti si sa incercam sa slujim si sa aparam Cuvantul Domnului Iisus. Maria nu cred ca eu sunt mai credincioasa decat tine sau altii. dar in fiecare zi incerc sa traiesc si sa ma comport astfel incat sa nu-mi fie rusine cu mine. din zi in zi va fi tot mai greu pentru noi toti, iar cei care scriem pe bloguri aratand uraciunile guvernelor vom fi improscati cu mult gunoi si acuzati de tot felul de chestii. cred insa ca toti am fost constienti cand ne-am inhamat la aceasta munca. din fericire, Dumnezeu este Cel care va Judeca soarta fiecaruia asa ca nu te teme. oamenii spun vrute si nevrute si judeca prin prisma lor. Dumnezeu este insa nepartinitor. pacat ca oamenii uita acest lucru si se lasa furati de mirajul vietii pamantesti. toti suntem pacatosi, altfel n-am fi aici. partea proasta e ca prea putini recunosc acest lucru despre ei insisi. Dumnezeu sa ne aibe in paza pe toti!
ApreciazăApreciază
Domnilor, această permanentă obsesie a unei conspiraţii mondiale evreieşti este o boală gravă, de care se moare încet dar sigur. Acesta este exact tipul de retorică şi de cult-ură dezvoltată în ajunul celui de-al doilea război în unele ţări europene. Asemenea poveşti au intoxicat opinia publică şi au creat monştrii activi şi pasivi ai Holocaustului.
Speculaţiile privitoare la cauzele accidentului ar trebui lăsate pe mâna specialiştilor, a justiţiei, nu este treaba presei. Dacă toate relele din lume sunt puse pe seama evreilor, atunci înseamnă că lumea („creştină”!) recunoaşte că este manipulată de o mână de evrei, prin urmare este o lume imbecilă şi incapabilă de apărare, în schimb capabilă de simpatii mai largi pentru religii teroriste, decât pentru un popor care de două milenii a fost blamat încontinuu şi nu de puţine ori asaltat violent. Iar în această privinţă, responsabilitatea morală este nu în ultimul rând a marilor biserici care au încurajat mişcările antisemite, inclusiv în România.
Retorica manipulativă romantic-naţistă şi legionară nu poate duce la altceva decât la repetarea isprăvilor deja înfăptuite, pe când bântuiau prin târguri, căutând magazinele evreieşti. Dacă prin asasinate şi vandalizări se măsoară patriotismul şi naţionalismul, atunci înseamnă că bandele de cruciaţi, de SS-işti, şi de alţi monştri sacri au fost elita lumii creştine.
ApreciazăApreciază
@ Florin Laiu
tinere baptist propovaduieste jidovismul pe site-ul tau, ca si-asa am vazut ca esti tare legat de ei, nu pe al meu. n-ai decat sa treci la religia lor ca pe mine nu ma deranjeaza. nu inteleg de ce va bagati voi ca musca-n lapte pe site-urile ortodoxe. n-a spus nimeni ca lumea nu este imbecila si incapabila. cu astfel de luptatori „crestini” ca si tine cum ar putea fi altfel? si din pacate sunteti din ce in ce mai multi. cine i-a asaltat decat sunt un stat? ca zilnic nu fac altceva decat sa atace si sa omoare oameni, si pe fata si in secret? te-ai uitat vreodata la harta din 1948 si la harta de acum a Israelului? cine pe cine a atacat si ocupat? Ia mai citeste tu Cartea lui Ieremia si vezi cum ii caracterizeaza Insusi Domnul. Voi pocaitii aveti impresi ca noi ortodocsii n-am citit si nu citim Biblia si asa putem inghiti toate gogomaniile voastre. e plina lumea de doctoranzi evanghelisti tineri care nici nu si-au sters bine casul de la gura. de unde aveti atata ” har ” ? P.S. NU ASTEPT RASPUNS!!!!!!!
ApreciazăApreciază
Mai citeste si adevarata istorie ,nu numai aceea care ti se serveste „la lingurita”.
O sa fii uimit sa afli ca ,marile evenimente,de-a lungul timpurilor nu au nimic de a face cu notiunea de „intamplare”!
Iar prin faptul ca singur ai recunoscut ca ceea ce ai citit pe acest blog este „retorica”,se cheama ca subconstientul tau este pe drumul cel bun.
Foloseste-ti tineretea in scopuri demne de cauze mai bune!
Si nu uita,cu cat constientizam mai multi aceasta CONSPIRATIE MONDIALA ,cu atat va fi mai bine pentru toata lumea!
ApreciazăApreciază
Florin,
Eu sunt de acord cu tine. In plus, eu nu inteleg cum poti fi crestinii impotriva evreilor. Isus a fost evreu; poporul evreu este cel ales de Dumnezeu, indiferent ca noua ne place sau nu, ca intelegem de ce sau nu. Crestinismul este bazat pe istoria evreilor, toate proorocirile mesianice au fost facute de catre profeti evrei. Sa nu uitam ca in Geneza 12:3 Dumnezeu a promis ca „voi binecuvanta pe cei ce te vor binecuvanta si voi blestema pe cei ce te vor blestema”. Oare Dumnezeu se uita cu placere la noi cand blamam (ba chiar uram) evreii? Dumnezeu este cel care va face judecata, nu noi. Oare suntem mai buni ca ei? Cand ne comparam cu standardul lui Dumnezeu de neprihanire vedem ca nu suntem mai buni. Faptul ca Dumnezeu i-a mustrat in repetate randuri prin profeti si i-a pedepsit prin robii si persecutii de tot felul trebuie sa ne fie o pilda din care sa invatam cum ne vrea Domnul, nu o justificare a urii fata de evrei.
Dumnezeu are un plan cu poporul evreu si este inca poporul ales. Noi, cei dintre neamuri, beneficiem de o mare indurare sa putem fi primiti in familia Lui prin jertfa Domnului Isus. Lucrul acesta este explicat de apostolul Pavel in Romani 11, de la versetul 11 pana la 26. Versetul 18 zice: „nu te fali fata de ramuri. Daca te falesti, sa stii ca nu tu tii radacina, ci radacina te tine pe tine.”
Nu gasesc nici o explicatie pentru ca un crestin sa-i urasca pe evrei. Articolele de genul astuia mi se par rodul imaginatiei unor oameni rosi de ura sau care nu inteleg planul lui Dumnezeu cu lumea; nu se aduc dovezi, totul este doar o speculatie. Oare de unde le vin lor gandurile astea? Credeti ca de la Dumnezeu? In definitiv, Dumnezeu este in control si va fi totdeauna, chiar si cand pe pamant va guverna Anticristul. Sa nu ne umplem inimile de ura si dusmanie, ci mai bine sa ne lasam umpluti de dragoste fata de creatia lui Dumnezeu si sa privim cu credinta in sus.
ApreciazăApreciază
@ Geo
inca un new-age-ist. Ia citeste tu cartea lui Ieremia si vezi ce spune Dumnezeu despre evrei. daca tot citezi din Romani 11 de ce nu citezi exact de acolo si asta
” Dar ce-i spune dumnezeiescul răspuns? „Mi-am pus deoparte şapte mii de bărbaţi, care nu şi-au plecat genunchiul înaintea lui Baal”. Romani 11.4 ; Ce este deci? Nu tot Israelul a dobândit ceea ce căuta; ci cei aleşi au dobândit, iar ceilalţi s-au împietrit” Romani 11.7; Deci, întreb: S-a poticnit, oare, ca să cadă? Nicidecum! Şi prin căderea lor, neamurilor le-a venit mântuirea, ca Israel să-şi întărâte râvna faţă de ele” Romani 11.11. Arata-mi si mie in ziua de azi unde e ravna evreilor fata de neamuri si ambitia lor de a se alatura lui Iisus? Nicaieri. Ravna lor e depusa pentru a distruge neamurile iar credinta lor e indreptata pe cai gresite. Ei s-au substituit lui Dumnzeu si astfel isi fac toate voile. daca Dumnezeu nu i-a pedepsit inca e pentru ca El vrea ca neamurile sa-si deschida ochii si sa se indrepte spre adevarata credinta in numar cat mai mare. „Iar El le-a zis: Bine a proorocit Isaia despre voi, făţarnicilor, precum este scris: „Acest popor Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine”. Marcu 7.6 la fel faceti toti cei care va dati drept iubitori si milostivi, nesocotiti dreapta credinta si va ascundeti dupa deget. Cati evrei il recunosc pe Iisus? in jur de 2000 in toata lumea. deci nu-mi spune tu mie cum pot fi crestinii impotriva evreilor, deoarece Iisus a fost evreu. Asa cum nu L-au recunoscut atunci cand a trait in mijlocul lor asa nu-L recunosc nici astazi. si la fel sunt toti sectantii care nu-si fac cruce, semnul lui Iisus. sunteti la fel de mandri ca si Satan, caci nu vreti sa va inchinati Fiului Domnului, in schimb va ploconiti pentru castiguri marunte si desarte. daca-ti place Laiu ridica-i osanale pe site-ul lui.
ApreciazăApreciază
Ma tem ca legutura exista si ca nu sionismul e problema, pe cat de toxic si de nociv este acesta, ci iudaismul.
Vedeti, cei care L-au ucis pe Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, evreii, sunt in continuare ostili Lui si deci si noua, celor care suntem ai Lui.
Daca n-ar fi asa, comunitatea evreiasca nu ar oferi adapost si tacea din gura, de cate ori sionistii se fac vinovati de crime ingrozitoare impotriva lumii.
Fiti pe pace, daca-r putea ei L-ar rastigni pe Hristos si a dpua oara. Din fericire insa, nu le este dat decat sa sufere, sau sa se crestineze, dupa cum scrie in Apocalipsa.
Hristos a Inviat!
ApreciazăApreciază
” Deci ce spui atunci când o bună parte a unui guvern european este ştearsa într-un singur accident de avion?”
Ca totul a fost o inscenare bine pusa la punct , premeditata de un cap terorist.
Ce e foarte trist e ca si-a atins scopul .
ApreciazăApreciază
pana la urma nu toti evreii sunt rai si nu toti evreii sunt masoni (desi sunt confuz inca in privinta teoriilor conspiratiilor ca masonii ar conduce lumea)
ApreciazăApreciază
@ chisinauian
n-a spus nimeni ca toti evreii sunt rai. lumea greseste atunci cand ii confunda pe sionisti cu evreii.
ApreciazăApreciază