Irlanda „se cere” la ajutorul financiar international

Ministrul de interne de la Dublin a recunoscut ca Irlanda are nevoie de un ajutor financiar international, marturisind ca tara lupta de doi ani sa evite falimentul.

Experti europeni si ai FMI se afla la Dublin pentru a discuta acordarea unui ajutor de „zeci de miliarde de euro”, in cadrul unui vast plan de salvare a bancilor irlandeze, a caror indatorare astronomica amenita Europa.

Fostul „tigru celtic” s-a scufundat intr-un deficit public record, 32% din PIB, dupa ce guvernul a injectat 50 de miliarde de euro in banci.

Comentariu: Ca sa intelegeti mai bine ce jocuri se fac si cine va urma Irlandei, cititi si https://mucenicul.wordpress.com/2010/11/17/bloomberg-zona-euro-cade-ca-un-joc-de-domino-iar-problema-este-moneda-unica/. Este minunata aceasta politica de salvare a bancilor si apoi de inrobire a populatiei. Cel mai mult imi place formularea „Irlanda are nevoie de un ajutor financiar international” de parca careva ar fi intrebat poporul irlandez si acesta, in ciuda consecintelor care il privesc direct si pe care le stie de la greci, ar fi fost de acord sa ingroase din nou buzunarele bancherilor.Toate administratiile europene se starduiesc din greu pentru „binele boborului”. Si „boborul” este asa de nerecunoscator….Rusinica!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: